Mevlana Üzülme


mevlana kilimi sopayla dövmek

Üzülme… der Mevlana ve devam eder;
Bir yandan korku,
Bir yandan ümidin varsa,
İki kanatlı olursun,
Tek kanatla uçulmaz zaten.
Sopayla kilime vuranın gayesi,
Kilimi dövmek değil,
Kilimin tozunu almaktır.
Allah sana sıkıntı vermekle,
Tozunu, kirini alır.
Niye kederlenirsin?
Taş taşlıktan geçmedikçe,
Parmaklara yüzük olamaz.
Yüzük olmak dileyen taş,
Ezilmeyi yontulmayı göze almalıdır..! ‘‘
Hz. Mevlana

Acı insanı silkeler, kendine getirir, ne kadar kuvvetliyse çektiğin acı, yaşadığın sıkıntı, içine düştüğün dert, seni o denli büyük silkeler ve kendine getirir, yaşam telaşı içinde, kaybettiğin kendini.

Ve koşuşturmayla, hızlı hızlı, yüzeysel yaşarken günlük telaşlar içinde durdurur seni, durdurur, durursun, düşünmeye ve fark etmeye başlarsın, farkında olmadan yaşadığını.

Nehir’e düşmüş bir saman çöpü misali, hayatın, seni oraya buraya savurduğunun farkına varırsın, bir el seni alır, akıntının ortasında savrulmaktan kurtarır, bir el durur seni.

Ve sorgularsın ben neyim, kimim, ne yapıyorum, nereden geldim, nereye gidiyorum, niye, neden, niçin bunun bir anlamı olmalı, bu yaşadıklarımın bir anlamı olmalı.

Bunu yapmaya başladığın an, yavaş, yavaş ve sindire sindire yaşamaya başlarsın, farkına vara vara. Her şeyde, her olayda İlah bir tecelli görürsün, hiçbir şey anlamsız, sebepsiz ve rastgele değildir. Her şey İlahi bir plan ve program dahilinde, seni kendine getirmek, seni sana yeniden hatırlatmak, seni yeniden kendine kavuşturmak, gerçek senle buluşturmak için kurgulanan olaylar silsilesidir.

Her şey Allahtan gelir. İyi kötü her şey O’ nun eseridir, iyi ya da kötü olduğu bizim sınırlı ve göreceli bilgimize göredir, aslında O’nun her eseri hayırdır, iyidir bizim için, yeter ki sabretmeyi ve görmeyi bilelim, becerebilelim…
Mustafa Murat Güngör
10.08.2015

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı HZ.MEVLANA, MAKALE içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.