Dahanın Sonu Yok


evmi

 

Ev mi, yazlık mı, yat mı, kat mı,
Bankalarda Euro’lar, Dolar’lar,
Borsada hep yükselen hisseler,
Altınlar, mücevherler, ziynetler,
Nereye kadar, yahu nereye kadar,

Yemeden, içmeden,
Gezmeden, eğlenmeden,
Çalış, çabala, tırmala dur,
Durmadan, dinlenmeden,
Nereye kadar, yahu nereye kadar,

Hayır, etmeyi, vakfetmeyi bilmezsin,
Harcamayı, eğlenmeyi beceremezsin,
Şükretmeyi de aklına getirmezsin,
Yaşadım zannedersin,
Nadan geldin, nadan gidersin,
Biriktirdiklerin dağ olur, sen toprak,
Bir gün gelir toprağın altına girersin,
Üç, beş metre kumaş,
Sadece yanında götürebileceğin,

Malını, mülkünü, paranı, pulunu,
Bir güzel senin yerine,
Yer, içer, eğlenirler,
Güle, oynaya derler ki
Hay’ dan gelen, huy’a gider,
Birde okkalı küfredip,
Güzelce dalga geçerler,
Az biriktirmiş enayi,
Daha çok çalışsaydı da,
Daha fazla biriktirseydi,

Ne verirsen elinle,
O gider seninle,
Kazanmayı bildiysen,
Yemeyi de bileceksin,
Hayır edeceksen,
Ölmeden evvel,
Kendi elinle edeceksin,
Her şeyin ederini değil lakin
Değerini, kıymetini bileceksin,

Sağlığın, sıhhatin yerindeyse,
Aç, açıkta değilsen,
Kimseye de muhtaçlığın yoksa,
Kendi yağınla kavruluyorsan,
Birde sevdiklerinleysen,
Daha’ sını ne edeceksin,
Elindekinin kıymetini bilip,
Mutluluğu malda, mülkte değil,
Ruhunda, özünde hissedeceksin,
Sevecek, sevileceksin,
Gülecek, eğlenecek, eğlendireceksin,
İşte o zaman gerçekten,
Yaşadım diyebileceksin,
Mustafa Murat GÜNGÖR
04.10.2012

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.