AĞLAMAK


AĞLAMAK

Ağladım, hıçkıra, hıçkıra, gözyaşlarımdan aksın diye, beni üzen keder,
Ağlama, boşuna akıtma gözyaşlarını, erkekler ağlamaz dediler,
Ağlar elbet dedim, niye ağlamasın, göz var, kalp var, ya koca, koca duygular,
Var oğlu var, hepsi var, insan değil mi ki erkekler, erkelerde ağlar,

Hem ağlamak güzeldir, gönlün yaşadığı fırtınaların ardından, ansızın gelir,
Ne kadar gereksiz keder ve acı hatıra varsa, alır hepsini, gönlü tertemiz eder,
Dünyayı temizleyen ve toprağa can veren yağmur gibi, gönlünü arındırır, temizler,
Tenine ve ruhuna can suyudur, gözden süzülen sicim gibi, gözyaşından taneler,

Ağlamak insancadır, insana dair, ağlamayan gerçekten gülemez,
Ağlamayla temizlenmeden içteki hüzünler, insan doyasıya ve içten mutlu olmayı beceremez,
Ağlayanı susturmaya çalışma, dayasın başını, senin omzuna, bırak ağlasın hıçkıra, hıçkıra,
Gönlüne acı veren damlalar, gözden süzüldükçe, ruhu yelken açar huzura,

Ağlamayı sevin, vara yoğa ağlayın demiyorum yanlış anlaşılmasın, ağlamaya dair bir methiye sanılmasın bu şiir,
Gönlü, biriken pisliklerden arındırmak için, ağlamak, Allahın kullarına bahşettiği en etkili yetenektir…
İçinden ağlamak geldiğinde utanma, sıkılma, koy ver gitsin gözyaşların,
Süzülsün yanaklarından, gönlünün derinliklerinden çıkıp gelen bu nehir…
Mustafa Murat Güngör
14.02.2013

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.