Bu gün günlerden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Kutlu olsun…


23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.”

Diyen Mustafa Kemal Atatürk, işte bu en önemli günü, bu harikayı geleceğin teminatı çocuklara emanet ederek, onların bu önemli emaneti layıkıyla ve daha iyiye taşımaları konusunda:

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Diyerek çocuklardan beklentilerini dile getirmiş. Bu beklentilerinin gerçekleşmesi içinde çocuklara, anne, babalara, öğretmelere ve dahi çocukların gelişim süreçlerine etki eden, katkı sağlayan herkese düşen görevler konusunda şu sözleri söylemiştir:

“Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakârlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”

Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…

Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

“Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır.”

“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istikbaline, kendi benliğine, milli ananelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”

“Vatanı korumak çocukları korumakla başlar, Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır.”

Demek suretiyle çocukların önemini ve değerini ortaya koyan, onların eğitimi ve geliştirilmesi konusunda, birçok güzel, önemli ve değerli reçeteler sunan, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve işgal atındaki toprakların düşmandan temizlenerek, özgürlüğüne kavuşturulması ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulması, gelişmesi ve var olması hususunda, onunla birlikte emek veren silah arkadaşlarına, kahraman Mehmetçiklerimize ve aydın ve ileri görüşlü, fedakâr ve özverili öğretmenlerimize ve bu uğurda ezelden, ebede emek veren tüm güzel yürekli insanlara canı gönülden teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyor ve cümlesini sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. Allah cümlesinden razı olsun. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımız kutlu olsun, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar var ve güçlü olsun…

Mustafa Murat Güngör
23 Nisan 2022

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı GÜNÜN ÖNEMİ içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Bu gün günlerden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Kutlu olsun…

  1. Alev Abla dedi ki:

    23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımız kutlu olsun, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar var ve güçlü olsun… 👍👏👏🎈🇹🇷🎈🇹🇷🎈🧿🧿🧿 kalemine sağlık.

    Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.