Vazgeçmek Mustafa Murat Güngör Şiir Dinletisi


Gidişe dair yazığımız şiirlerdeki, gidiş eyleminin gerçekleşmesi için gereken fiil vazgeçiştir.
İnsanın bir şeyden, bir yerden, bir insandan, gerçekten gidebilmesi için vazgeçmesi, vazgeçmeyi bilmesi gerekir.
Vazgeçiş birden bire olmaz, bir birikimler silsilesidir. İnsanın içinde bir şeylerin kırılışı, bir şeylerin bitişi, coşkusunu kaybetmesi, anlamını yitirmesi, alınan hazzın ve mutluluğun azalıp, duyulan kaygı, üzüntü ve huzursuzluğun artması, iyi niyetlerin suistimali, sömürülmüş oluşu, eski özen, fedakarlık ve iyi niyetin kaybedilmesi ve dahi içinde bir şeylerin ölmesidir; o şeye, o yere, o işe, o insana dair vazgeçiş.
İnsan bu raddeye geldiğinde,
Yani vazgeçtiğinde gider.
Vazgeçmek aynı zamanda unutabilmektir.
Unutmayı bilmektir,
Unutmaktır.
Vazgeçmenin olmadığı yerde unutmak olmaz,
Ve kişi bedenen gitse de ruhen gitmiş olmaz.
Nazım Hikmet Ran’ın da dediği gibi,
”Gitmek sadece bir eylemdir
ama unutmak kocaman bir devrim”
Ve bu devrimi gerçekleştirmek içinde,
Vazgeçebilmek,
Vazgeçmeyi bilmek
Vazgeçmeyi başarabilmek gerekir.
Uzun lafın kısası şiirdedir…
İyi dinlemeler olsun…
Mustafa Murat Güngör
07.06.2020

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR DİNLETİLERİ içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.