Bakış


bakis

Güzel bakanın, gördüğü güldür, gönülden sever,
Kötü bakan, gülü görmez, dikeni görür, söver…
Mustafa Murat Güngör
26.11.2016

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ÖZDEYİŞ (AFORİZMALAR) içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Bakış

 1. niasunset dedi ki:

  Tanıştığımıza çok memnun oldum. Sizleri keyifle okuyacağım. Bu bir başlangıç benim için… Teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Sevgiler, nia

  Liked by 2 people

 2. sevinclidunya dedi ki:

  Axşamınız xeyir. Bele de deyirler bezen, gülü seven tikanını da sevmelidir. Hem de güle sevgi ondadır ki, onu budağından ayırmayasan, dizlerini yere qoyub qoxlayasan.

  Liked by 1 kişi

  • mmuratgungor dedi ki:

   Evet sevgiye dair daha evvel yazdığım bir şiirde dile getirdiğim gibi…

   Sevgi, ansızın gelir,
   İçten, ta enderinden
   Çıkarsız ve umarsız,
   Bazen aklın, olmaz der,
   Karşı koymak istersin,
   Ama nafile,
   Söz geçmez gönlüne,
   Sevdiysen, seversin,

   Hiç kimse, acı çekmek,
   Ya da mutlu olmak,
   Amacıyla başlamaz,
   Bir sevdaya,
   Sevdadır bu,
   Ve karşı konulmaz,
   Ötesini, berisini,
   Düşünmezsin,
   Sevdiysen, seversin,

   Gülü istersen,
   Dikenine katlanırsın,
   Dört dörtlük insan,
   Var mı ki,
   Sen, dört dörtlük ararsın,
   Artıları, eksilerinden,
   Fazlaysa, örtersin
   Üstünü eksilerinin,
   Gülü dikeniyle,
   İnsanı kusurlarıyla,
   Sevdiysen, seversin…
   Mustafa Murat GÜNGÖR
   11.01.2013

   İyi ve şiirli ve gönlünüzce güzel bir gün olsun,
   Kardeş Azerbaycana selam olsun…

   Beğen

Yorumlar kapatıldı.