Cesaret


cesaret

İnsanın, kendi yanlışlarını,
Yapabilmesi için,
Öncelikle, kendi kararlarını,
Kendi verebilme cesaretini,
Göstermesi gerekir.
İşte bunu başarabilğinde,
Er, geç kendi,
Doğrularına erişir…
Mustafa Murat Güngör
24.10.2016

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ÖZDEYİŞ (AFORİZMALAR) içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Cesaret

 1. gumusdis.com dedi ki:

  Doğrulara eristigim için huzurluyum.Sevgili hocam kalemine sağlık

  Liked by 1 kişi

  • mmuratgungor dedi ki:

   Akıllı insan, başkalarının yaptığı yanlışlardan da ders alıp, kendi doğrularına ulaş biliyor, lakin kişinin, bizzat kendi yaptığı yanlışlardan, çıkardığı doğrular, daha sağlam ve akılda kalıcı oluyor, bedelini bizzat kendisi ödediği için galiba.
   E boşuna dememişler emeksiz, nimet olmuyor, olsa da iğreti duruyor,
   Akıllı insan için, her yanlış, sonunda bir doğru, her doğru, bir tecrübe getiriyor,
   Hayatta, işte böylece, yanlışlarını, doğru, eksilerini, artı ederek kemale eriliyor…
   Yorumun için teşekkürler sevgili kardeşim. İyi ve şiirli ve gönlünce güzel günler olsun…

   Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.