Aynı Yerden


Aynı Yerden

Bir insan, hep aynı yerden,
Göğüs kafesinin solundan
Yani gönlünden canım, gönlünden,
Kaç kez kırılır dersen,
Kırılmayı göze alabildiği kadar
Ve en sonunda, kırmayacak olanı bulana kadar,
Kırılır, derim kendi fikrimden,

Ya da kırılmayı göze almaz
Ve hiç bir zaman kırılmaz,
Ama o zaman da yaşamış sayılır mı?
Bence sayılmaz.
Kırmayanı bulabilir mi?
Bence bulamaz.
Tabii ki bu benim fikrim,
Kimseyi bağlar mı?
Bence bağlamaz…
Mustafa Murat Güngör
20.08.2015

 

İnsan birisini çok sevdi diye, onunda onu onu sevmesi gerekmiyor. Hiç kimseye de kendinizi zorla sevdiremiyeceğinize göre, niçin sizi sevmeyi beceremeyen biri için kendi yaşamınızı çekilmez bir çile haline getiresiniz. Düşünmez misiniz ki o insan sizin için iyi ve hayırlı olsaydı zaten olurdu, olmadıysa gerçekten sizin için iyi ve hayırlı değildir. O vakit niçin kedinizi üzersiniz. Sevginizi almayı beceremeyen biri için, niçin kendinizi suçlarsınız, niçin kendinizi eksikmiş gibi hissedersiniz. Eksiklik sizde değil ki siz sevdiniz, sevginize karşılık vermeyi beceremeyen, sevmeyi beceremeyen birisi için kendinizi üzmek, kendinizi suçlamak niye ki.

Sevdim ama beni sevmedi, terk etti gitti, çok kırıldım, kimseye güvenim kalmadı, iyisi mi kimseyi sevmeyeyim de bir daha kırılmayayım düşüncesi ile hareket edip, kendi kabuğunuza çekildiğiniz de kimse sizi kıramaz, sizden başka, zira uzunca bir süre sonra kendinize yaptığınız haksızlığın farkına varırsınız. Kırılmamak adına, kendinizi sevgisiz bir yaşama mahkum ettiğinizin farkına varırsınız ve asıl en büyük kırgınlığı o zaman kendinize yaşattığınızın farkına varırsınız.

Onun için nacizane fikrim sevmekten korkmayın, sevginizi verip karşılığında terk edilmekten, kırılmaktan korkmayın, bunu demekle de önünüze geleni sevin demiyorum, sakın yanlış anlaşılmasın. Sevgi muazzam bir duygudur, veren içinde, alan içinde, bunu her önünüze çıkana değil, hak edecek olduğuna inandığınıza verin. Sevgide terazi olmaz, lakin yinede sevginize layık olacak, sizi en az, sizin onu sevdiğiniz kadar, sevecek insanı arayın, bulun. Allah’tan dileyin, temiz bir kalple ve içten dua edin, duanız ”Allah’ım beni gerçekten seven, benimde gerçekten seveceğim o doğru, o güzel insanı karşıma çıkart” olsun. Her şey için dua ediyorsunuz, bunun içinde dua edin, zira insanın öbür yarısını bulması, ruh eşine kavuşması, gerçek aşkı bulması, mutlu bir yaşam için ziyadesi ile gerekli ve önemli bir konu. Sevgi ile yaratılmış varlıklarız, mayamızda sevgi en büyük katık, sevgisiz kalmayınız…

Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle

Mustafa Murat Güngör                                                                                                            25.08.15

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı MAKALE, ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.