Evdeki Akvaryum İçin Üç Boyutlu Arka Fon Çalışması


Salonumda mevcut 45x100x60 boyutlarında akvaryumum için Üç boyutlu akvaryum arka fonu yapmak düşüncesi ile yola çıktım. Zira balıklarımı seviyorum ve onların akvaryum gibi bir hapishanede dahi olsa, daha doğal bir ortama kavuşması ve daha rahat hareket etmelerini ve mutlu olmalarını istiyordum. Zira sahip olduğunuz akvaryum, içindeki balıkların yaşam alanı ve onlara nasıl bir ortam sağlarsanız, onların dünyası o oluyor. 3D arka fon olan akvaryumlarda, balıklarınız, diğer balıkların tacizlerinden kendilerini daha iyi korurlar. Kaçıp, saklanabilecekleri yerlerin bol olması dolayısıyla strese girme ihtimali çok az olur. Tüm akvarislerin bildiği üzere, balık kayıplarında, stres faktörü çok yüksek bir risktir. Zira stres balığın savunma sistemini çok zayıflatır ve hastalıklara yakalanma riskini çokça artırır.Neyse daha fazla uzatmayalım. Resimlerini paylaşacağım, 3D akvaryum arka fonu için, gerekli malzemeleri kabaca sayalım…

1- Bina dış cephe mantolamalarında kullanılan, farklı kalınlıklarda sert strafor(Foambord)

2- Bunları yapıştırmak için akvaryumlar için solvensiz silikon, Akvaryum silikonu

3- Akvaryumlar için olan plastik bitkiler,

4- Silikonlu dolgu dersi(Hamam, Sauna, Havuz, İçme suyu depolarında kullanıma uygun (fugapool 2900))

5- Plastik boya renk tüpleri,

6- Havya, (foamborta istediğiniz şekli vermek için,)

7- Maket bıçağı

8- Bolca azim,sabır ve emek.Zira kademe, kademe ve bir gün ara verilerek yapılan bir çalışma. Ben akşamları iş dönüşü yemekten sonra bir, iki saat ayırarak yaklaşık bir ayda tamamladım. Silikonların yapışması, yada 5-8 kat arası dolgu derzlerinin her bir katının kuruması için en az 24 saat beklemek gerekiyor.

Baya uğraştım, yoruldum ama balıklarım için değer, zira arka fonlu akvaryuma yerleştirdiğim balıklarımdan, dört yıla yakın bir süredir, bir, iki tane haricinde kayıp yaşamadığım gibi yavru balıklarım da  girinti, çıkıntı ve oyuklara saklanabilmeleri ve kendilerini büyük balıklardan koruyabilmeleri sayesinde rahatlıkla büyüttüm… İşte azim, sabır ve emekle kademe, kademe 3D akvaryum arka fonu yapım resimleri…

Mustafa Murat Güngör 10.07.2015

1

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı EL EMEĞİ, GÖZ NURU içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.