Çocuklarınıza Sevmeyi Öğretin


Albert EinsTein

Çocuklarınıza sevmeyi öğretin,
insanı, hayvanı, doğayı,
Yaratandan ötürü yaratılmış her şeyi
Tüm kalbiye sevmeyi öğretin,

Çocuklarınıza kendilerine yapılmasını istemediği şeyleri,
Başkalarına yapmamayı öğretin,

Dünyanın her hangi bir yerinde,hiç bir suçu, günahı olmadığı halde haksızlığa uğrayan, acı çeken bir insan varsa, o acının aslında, ben insanım diyen, her insanın acısı olduğunu öğretin.

Çocuklarınıza merhametli, iyi kalpli, doğru, dürüst, adaletli olmayı öğretin.

Yapılan kötülüğün, er yada geç hem bu dünyada, hemde öteki alemle cezasız kalmayacağını, çektirdiği acının aynısını çekmeden bu dünyadan ayrılmayacağını öğretin.

Çocuklarınıza insanları, din, dil, ırk, mezhep, kadın, erkek gibi ayrımlara tabi tutarak sevmek veya nefret etmek üzere değil, sadece İnsan olmalarından ötürü sevgi ile bakmalarını, sevgi ile yaklaşmalarını öğretin.

İnsan yer yüzünde Allah’ın kendisine özgür irade bahşettiği tek varlıktır. Bu özelliği ile Tüm canlı ve cansız aleme hakim kılınmıştır. Çocuklarınıza özgür iradelerini yani akıllarını her zaman sevgiye, iyiye, doğruya, güzele, bütün insanlığın hayrına olacak şekilde kullanmayı öğretin.

Ağaç yaşken eğilir. Bu günün çocukları yarının büyükleridir, Sevgi dolu, inançlı, iyi, güzel, mutlu, mesut ve insanca yaşama elverişli bir gelecek istiyorsanız,
Sevgi ekin çocukluk tarlalarına,
barış ekin,
dostluk ekin,
kardeşlik ekin,
İyilik ekin,
merhamet ekin,
doğruluk ekin,
adalet ekin,
güzel olan ne varsa ekin, ekin ki vakti zamanı geldiğinde hasatınızda güzellikler olsun…

Daha güzel ve yaşanılası bir gelecekte,
Sevgi, dostluk ve muhabbetle yaşamak dileğiyle…
Mustafa Murat Güngör
14.02.2015

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı MAKALE içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.