Böl, Parçala, Yönet


1006146_658905957482903_1870371719_n

Böl, parçala, yönet;
Yeryüzünün bilinen en eski
Ve hep başarılı olmuş tek taktiği,
İnsandaki azgın nefsin,
Gönül gözünü kör ettiği,
İçindir bu başarı grafiği,

Biliyorlar ki;
Diğerlerine üstün gelme isteği,
Oldukça insanda,
Hep başarılı olmuştur
Ve hep başarılı olacaktır.
Böl, parçala, yönet taktiği,

Üstünlük yok yahu,
Allah eşit yarattı kullarını.
Irkı, rengi, dili, dini, mezhebi
Farklı olsa da her insan,
Eninde sonunda sadece insan,

Hepimiz sadece insanız,
Hepimiz aynı yoldan,
Geldik dünyaya,
Hepimiz acıkınca yeriz,
Susayınca içeriz,
Yorulur, uyuyunca dinleniriz,

Soğuk üşütür, sıcak yakar hepimizi,
Gözyaşıdır, kederin göstergesi,
Mutlu olunca güleriz,
Aynıdır ve ortaktır tüm ihtiyaçlarımız,

Ve hepimiz vakti gelir,
Göçer gideriz bu dünyadan,
İki, üç metre kefen bezidir,
Üzerimize örtülen,
Ve hepi topu iki metre kare mezar,
Hepimizin gireceği,

Sorarım size fark nerede?
Neden, insanca yaşamak varken,
Sevgiyle, dostlukla, kardeşlikle,
Birlik ve beraberlik içinde,
Bu ayrı gayrı, bu sen ben,
Bu savaş, bu kavga niye,

Söyleyeyim size,
Kendi çıkarlarını,
Bizim çıkarlarımız gibi,
Gösterme başarısının sahibi,
Küçük, uyanık bir azınlığın,
Hâkimiyet oyunlarına,
Kanışımızdandır,
Böl, parçala, yönet taktiğine,
Aldanışımızdandır,

Ve aslında en doğrusu,
Nefsi kendimize esir edeceğimize,
Nefsimizin esiri olduğumuzdandır,
Böylece her seferinde,
Böler, parçalarlar ve yönetirler,
Azınlıktaki egemen güçler…
Mustafa Murat Güngör
08.07.2013

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.