Dünya Panayır Yeri


1237986_687782781261887_217477275_n

Bu dünya bir panayır yeri,
Allı, pullu, şatafatlı,
Dönen dolaplar,
Atlı karıncalar,
Korku tünelleri,
Şakacı aynalar,
İpte cambazlar,
Türlü türlü kurnazlıklar,
Envai çeşit maskaralık,
Ne istersen var,

Kimi atlıkarınca ister,
Bir merkez bulur kendine,
Pervane misali,
Etrafında durmadan döner,

Kimi dönme dolap ister,
Ardından dönen,
Dolapların farkına varmadan
Bir aşağı, bir yukarı,
İner, çıkar durmadan,

Kimi korkularının esiridir,
Bundan da garip bir haz duyar,
Ömrünü, korku tünelinde geçirir
İstese de çıkamaz, korkularının tünelinden.

Kimi kendine komik aynalar ister,
Gülmek, eğlenmektir tek düşüncesi,
Takmaz kafaya hiç bir şeyi,
Dünya onun için bir eğlencedir,
Ciddiye almaz kimseyi,

Bazıları da vardır,
Çarpışan otolara benzer,
Öfkeli, hırçın, derbeder,
Önüne gelene çatar,
Ömrü kavga ile geçer,

Kimisi ipte cambaz misali,
Takla atar takla üstüne,
Yürürken incecik bir ip üstünde,
Aldırmaz düşer miyim diye,
Kaybedecek bir şeyi,
Olmadığından,
Hayatından gayrı,

Komedyenler, hokkabazlar,
Palyaçolar, türlü türlü maskaralıklar
Hepsi dünya panayırında,
Kendini paralar,
Yaranmak için birilerine,
Kendi benliklerinden bihaber,
Gelirler, kalırlar bir süre,
Sonra hiç var olmamış gibi,
Sonra hiç yaşamamış gibi,
Göçer giderler sessizce,
Geldikleri yere…
Mustafa Murat Güngör
03.09.2013

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.