Kibir


AFFETKİ AF OLUNASIN

Kendini kusursuz gören biçare,
Sanadır sözüm, aç kulağını iyi dinle,
Hiç kendini yorma boş yere,
Sen dört dörtlük insan mısın ki,
Dört dörtlük insan, ararsın yeryüzünde,

Önce bir bak aynaya,
Kusur arayacaksan orada ara,
Kendindeki kusurları ara, bul da,
Ancak ondan sonra,
Bakabilirsen bak başkalarına,

Başkasında, kusur diye gördüğün,
Bil ki kendi kusurundur, sövdüğün,
İçine bak da gör, kat, kat kördüğüm,
Görür isen, kalmaz çözülür her düğüm,

Sen hiç hata yapmaz mısın ki,
Hata yapanı kınar, ayıplarsın,
Attığın her adım doğru mu ki,
Her keste hata, kusur ararsın,

Sen kusursuzsun ya, affetmezsin kimseyi,
E be şaşkın, af dilediğinde,
Allah, niçin affetsin seni,
Kendini kusursuz sanan, kibirli enayi,
Bilmez mi sin, Allah sevmez kibirliyi,

Sen, sen ol, bırak gururu, kini, kibri,
Mütevazı ol, alçak gönüllü ol,
İyilik ve hoş görüyle, göster kendini,
Hoş gör ve affet ki hata yapan garibi,
Allah da acısın ve affetsin seni…
Mustafa Murat Güngör
15.07.2014

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.