ESKİ HAN


408117_624509207589245_333527382_n

Şehirler arası yollarda, viranım,
Kaderine terk edilmiş, mahzun, köhne bir han’ım,
Boyası eskimiş, solmuş, yıkık, dökük, duvarlarım,
Kapımda, unutulmuşluğun, verdiği yılgınlıklarım,
Ve penceremde, yorgunluğu çökmüş, yaşanmış yılların,
Velhasıl, her haliyle, yansımış, dört bir yanıma,
Amansız ve yok eden uğultusu, ıssızlığın.

Odalarımda yaşanmış, yol hikâyeleri,
Her birinde, ayrı, ayrı dünyaların,
Biri, diğerine, benzemeyen insanları,
Kiminin derdi, kederi, tasası,
Kiminin sevinci, mutluluğu, hazzı,
Yaşadıkları, yaşayamadıkları,
Ve yaşayamadıklarına yaktığı ağıtları,
Kavgaları, kazançları, kayıpları, sırları
Ve acı, tatlı tüm hatıraları,
Hepsi bende, hepsi gizli, saklı,
Odalarda, duvarlarımın ardında,
Hepsinin sırrı, içimde, en derinimde, kaldı.

Ben yol kenarında eski viran,
Duvarları yıkık, dökük, köhne han,
Yolu bana düşüp de, bende kalan,
Yahut geçerken uğrayan,
Her yolcuyu, sevgiyle ve hoş görüyle, karşıladım,
Elimden gelenin, en iyisiyle ağırladım,
Kimi zaman, kan ağlasa da içim,
Yüzümde hiç eksiksiz, dost bir tebessüm,
Hiçbir misafirin gönlünü, kırmadım,
Vakti gelip, göçüp gidenleri,
Sevgiyle, özlemle, hüzünle uğurladım,
Bırakıp beni geride, çıkıp giderken,
Bir daha kapımın önünden,
Gelip, geçmeyeceklerini, bilmeden,
Her misafire, minik bir parça verdim, kalbimden.

Şimdi artık, bitkinim, tükenmişim,
Yok, halimi, hatırımı soran,
Ben yol kenarında, yıkık dökük,
Terk edilmiş, unutulmuş eski han,
Yorgunum, küskünüm, ıssızım
Ne gelen var, ne giden…

Mustafa Murat GÜNGÖR
11.01.2013

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.