İnsan Var


‘’İnsan insanın kurdudur’’
Thomas Hobbes

“İnsan insanın kurdu değildir bizim irfanımızda. İnsan insanın yurdudur.”
Prof. Dr. M. Kemal Sayar – Kayıp arkadaş

İnsan var, insanın kurdudur.
İnsan var, insanın yolu, yurdudur…
Akıllı olan kurttan uzak durur.
Daha akıllı olan,
Yurduna, yol olanı bulur…
Mustafa Murat Güngör
14.12.2022

Geçenlerde bir Facebook grubunda, bir yorumda bu şiir geldi döküldü dizelere sonra, şiir size mi ait dediler evet dedim ama ‘’insan insanın kurdudur’’ sözü yabancı değildi fikrime, ”insan insanın yurdudur” sözü de gönlüme, bir yerlerde okumuş ve daha sonra unutmuş, bilinçaltı heybeme atmış olabilirdim, zira okumayı, araştırmayı, yeni yeni şeyler öğrenmeyi çok severim.  İçime bir kurt düştü internetten araştırdım, baktım ki yukarıdaki düşünürler de daha önce benzer sözleri etmişler. Dolayısıyla söz üç’lü bir konsoriyum sözü olmuş yada o iki sözü yüreğimde harmanlayıp, üçüncü bir söz ortaya koymuş oldum yorumu size bırakıyorum. Dolayısı ile Ahde Vefa duygumuzla onlarında isimlerini ve dahi sözlerini paylaşmayı istedim…

Sonrada yüreğimden şu dizeler döküldü, onları da burada paylaşıverdim.

Ortak akıl, ortak gönül,
Ortak sözleri çağrıştırır.
Montaigne’ nin de dediği gibi
Her insanda, insanlığın bütün halleri vardır.
Mustafa Murat Güngör
14.12.2022

İnsan Var

Sözün özü etrafınızdaki insanları iyi değerlendirin.
Sizi yeyip, bitirenleri değil, pişirip, olduranları seçin…
Mustafa Murat Güngör
17.12.2022

Reklam

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı AHDE VEFA içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to İnsan Var

  1. Alev Abla dedi ki:

    Yurduna yol olanlara ,bu dizeleri gönülden yazan kaleme de bin selam olsun.

    Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.