Maksat


Maksadın Sevgiliye vuslatsa,
Vuslat için düştüğünde yollarda,
Maksadı, unutup da,
Takılıp, kalırsan yolda bulduklarına,
Oyalanır, avunur, durursun
Bir ömür tüketip,
Eremeden Vuslata…
Mustafa Murat Güngör
11.11.2020

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ÖZDEYİŞ (AFORİZMALAR) içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Maksat

 1. Ponçik dedi ki:

  Merhaba, Şems Tebrizi’ nin 40 kuralını yayınlıyorum whatsapp durumumda. Çoğunlukla sizin yayınladıklarınızı paylaşıyorum hakkınızı helal edin. 40.kuralı göremedim ekler misiniz ? Teşekkür ederim.

  Beğen

  • mmuratgungor dedi ki:

   Helal olsun kardeşim. İnsanlara güzel bakış açıları kazandıracak, bu güzel ve yaralı deyişleri paylaşıyor olman,
   diğer bir çok insanında faydalanmasını sağlayacaktır. Çorbada tuzumuzun olması ne güzel. 40. kural 29 mayıs 2015
   de yayınlamışım. sayfamdaki arama bölümüne şu vereceğim ismi kopyalayıp yapıştırırsan karşına çıkar
   Şems-i Tebrizi Kırkıncı Kural
   Her şey gönlünce güzel olduğu günler dilerim…

   Beğen

Yorumlar kapatıldı.