Çocuklarınıza Gerçek Sevgiyi Öğretin.


Çocuklarınıza sevmeyi öğretin,
insanı, hayvanı, doğayı,
Yaratandan ötürü yaratılmış her şeyi
Tüm kalbiyle sevmeyi öğretin,

Çocuklarınıza kendilerine yapılmasını istemediği şeyleri,
Başkalarına yapmamayı öğretin,

Dünyanın her hangi bir yerinde,hiç bir suçu, günahı olmadığı halde haksızlığa uğrayan, acı çeken bir insan varsa, o acının aslında, ben insanım diyen, her insanın acısı olduğunu öğretin.

Çocuklarınıza merhametli, iyi kalpli, doğru, dürüst, adaletli olmayı öğretin.

Yapılan kötülüğün, er yada geç hem bu dünyada, hemde öteki alemle cezasız kalmayacağını, çektirdiği acının aynısını çekmeden bu dünyadan ayrılmayacağını öğretin.

Çocuklarınıza insanları, din, dil, ırk, mezhep, kadın, erkek gibi ayrımlara tabi tutarak sevmek veya nefret etmek üzere değil, sadece İnsan olmalarından ötürü sevgi ile bakmalarını, sevgi ile yaklaşmalarını öğretin.

İnsan yer yüzünde Allah’ın kendisine özgür irade bahşettiği tek varlıktır. Bu özelliği ile Tüm canlı ve cansız aleme hakim kılınmıştır. Çocuklarınıza özgür iradelerini yani akıllarını her zaman sevgiye, iyiye, doğruya, güzele, bütün insanlığın hayrına olacak şekilde kullanmayı öğretin.

Ağaç yaşken eğilir.
Bu günün çocukları yarının büyükleridir,
Sevgi dolu, inançlı, iyi, güzel, mutlu, mesut
Ve insanca yaşama elverişli bir gelecek istiyorsanız,
Sevgi ekin çocukluk tarlalarına,
Barış ekin,
Dostluk ekin,
Kardeşlik ekin,
İyilik ekin,
Merhamet ekin,
Doğruluk ekin,
Adalet ekin,
Güzel olan ne varsa ekin,
Ekin ki vakti zamanı geldiğinde
Hasatınızda güzellikler olsun…

Daha güzel ve yaşanılası bir gelecekte,
Sevgi, dostluk ve muhabbetle yaşamak dileğiyle…
Mustafa Murat Güngör
14.02.2015

Bu yazıyı Özgecan’ dan sonra yazdım, Yıl 2015 bu gün olmuş yıl 2020 Pınar Gültekin ve hayatları ile hayalleri ile umutları ile hayatlarının baharında koparılıp, kara kışlara atılan nice can. Ne söylesek boş, ne söylesek de acıyı dile getirmek çok zor ve dahi telafisi imkansız. Çok üzgünüm. Allah’tan rahmet diliyorum mekanı Cennet Olsun, Acılı ailesine ve acılarını, kendi acılarıymış gibi görüp, yüreğinde hisseden tüm güzel yürekli canlara başsağlığı ve Sabır diliyorum. Ve tüm yüreğimle diliyorum ki bu son olur, hiç bir Masum ve naif çiçek hayat dalından, hayaller ve umutlar bahçesinden koparılmaz bir daha…

2015 deki yazımda Çocuklarınıza sevmeyi öğretin demiş idim
Ama eksik demişim şimdi anladım.
Çocuklarınıza gerçek aşkı, gerçek sevgiyi öğretin.
Ya benimsin ya toprağın zulmetini değil,
Öğretin gerçek sevginin karşılık beklemeyen, özverisini,
Sevdiğinin mutluluğunu düşünen, fedakarlığını öğretin.
Sevenin, sevdiğinin kılına zarar gelmesine razı olmayacağı,
Hele ki kendi elleriyle asla bir  zarar veremeyeceği
Merhametli ve hoşgörülü sevgiyi öğretin.
Zorla kendini sevdirmenin mümkün olmadığını,
Sevginin yürek işi olduğunu
Zorla güzellik olmayacağını,
Zor ise sev ama sevmiyorsa zorlama erdeminin,
Tüm benliğiyle idrak edildiği sevgiyi öğretin.
Sevmenin Yüce bir kavram olduğunu,
Gerçekten sevenin asla sevdiğinin canına kıyamayacağını,
Ve böyle bir vebalin hem dünyada,
Hem ahirete Çok büyük olduğunu,
Sevginin asla zalim olmadığını,
Sevenin sevdiğine, asla zulüm edemeyeceğini,
Sevgiyle, hoş görüyle, İyi niyetle,
Defalarca, dile getirilerek,
Çocuklarınızın aklına, fikrine, yüreğine,
Gerçek Sevginin ilmek ilmek işlenmesi gerek,
Çocukların yüreğine, Sevginin en güzel motifleri,
En hoş ve naif yönleri, özverisi, fedakarlığı,
Hoşgörüsü, merhameti İşlenmeli, bıkmadan, usanmadan,
Çocuklar gerçek aşkın, gerçek sevginin ne olduğunu tüm yüreklerinde
kavrayıp, öğrenip, idrak edip, öğrendikleri bu gerçek aşkla,
Gerçek sevgiyle yaşayıp,
Gerçek sevgiyle yaşatana kadar…
Mustafa Murat Güngör
21.07.2020

Reklam

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı GÜNÜN ÖNEMİ içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.