İdrak


Evvelden,
Çok bilgiliydim,
Her şeyin, en iyisini,
En doğrusunu,
En güzelini,
Bir ben bilirdim,

Lakin
Okudukça, öğrendim,
Meğer o halimle,
Cahilin,
Önde gideniymişim,

Zira öğrendikçe,
İdrak ettim,
Koskoca umman da,
Bir damla bile,
Etmezmiş, o bildiklerim…
Mustafa Murat Güngör
12.06.2017

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to İdrak

 1. Özlem Soydan dedi ki:

  Çok beğendim şiirinizi Murat Bey. Vardığınız bilinç düzeyi en üst nokta olmasaydı, dizelerinizde değerli düşünürlerle böyle güzel buluşamazdınız sanırım. Şu sözleri de çok değerli bulurum nitekim:
  “Gerçek bilgi, insanın ne kadar cahil olduğunu bilmesidir.” Konfüçyüs
  “Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.” Sokrates
  Şiir için kendi adıma teşekkür ederim. Güzel günler..

  Liked by 1 kişi

  • mmuratgungor dedi ki:

   Mevlanaya sormuşlar o kadar yazarsın, o kadar okursun ne bilirsin.? Diye;
   Mevlana hz’leri de şu cevabı verir.”HADDİMİ BİLİRİM”
   Bende, yazdığım şiirde, Nacizane kendi idrakimde,olanı itiraf ederim,
   Veysel misali, uzun, ince bir yola girdim,
   Yürümeyi bırakın, henüz emeklemekteyim,
   Güzel yorumunuza, katkınıza ve iltifatınıza teşekkür ederim,
   İyi ve şiirli ve gönlünüzce güzel günler dilerim…

   Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.