Misafir


Bir mutlu zamanı,
Bir içten kahkahayı,
Hoşça geçirilmiş bir anı,
An geçince unutup, kolayca,
Gömüyorsun da,

Bir acıyı, bir kaybı, bir yenilgiyi,
Kısacası bir hüznü, bir kederi,
Niçin çok ve çabuk içine işletiyorsun,
Uzun ve yoğun yaşıyor, heykelini dikip,
Ağlama duvarları oluşturuyorsun,

Oysa mutluluk ve hüzün,
Hoş ve nahoş,
İyi ve kötü,
Biz ne ad verirsek verelim,
Hepsi Yaratan tarafından,
Bizlere gönderilen misafirlerdir,
Bohçalarında hep, bizim için bir şeyler gizlidir,

O şeyler ki bizi, biz yapma uğraşında,
Kendimizi bulma, çabasında,
Özümüze varma, yolunda,
Yol azıklarımızdır.

Mevlam neyler,
Neylerse güzel eyler diyelim,
Aslında OLan hep hayrımızadır,
Yeter ki biz görmeyi bilelim…
Mustafa Murat Güngör
11.05.2017

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Misafir

 1. “Bohçalarında hep, bizim için bir şeyler gizlidir” 🙂 bohçalarımızdaki güzellikleri görmek nasip olsun dilerim, gönlünüze sağlık..

  Liked by 1 kişi

  • mmuratgungor dedi ki:

   Dünya cadısı, büyü ile, sihir ile kendini güzel, çekici, albenisi bol ve cezbedici kıldığından, Kafa gözü ile bakan insanın, aklını kolaylıkla başından alır.
   İnsan, dünyaya, gönül gözüyle bakmayı öğrenebildiği zaman, bu büyü bozulur. İşte, başımıza gelen her şey, biz, ister hayır diyelim, ister şer, bize gönül gözümüzü açmamız, gönül gözüyle bakmayı öğrenebilmemiz için, Hak tarafından gönderilmiş misafirlerdir, bohçalarında, ilahi ilimden, bizim için, yol azıkları taşıyan. Allah cümlemize öğrenmeyi, anlamayı ve uygulayabilmeyi nasip etsin inşallah. Güzel yorumunuz ve dileğiniz için çok teşekkür ederim…

   Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.