Sen Bilmezsin


sen bilmezsin

‪‎Baktın Ki Olmuyor‬‬‬‬‬‬ ,
Sen bilmezsin,
Vardır, bir bildiği kaderin,
Ya vakti gelmemiştir,
Yada vakti geçmiştir istediğinin…
Mustafa Murat Güngör
30.05.2016

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Sen Bilmezsin

 1. Ümit dedi ki:

  Kıymetli hocam;Kaderin bir bildiği varsa şayet (ki öyledir)
  O zaman “İnsan zulmeder; kader ise adalet eder.” diyebilir miyiz?

  Liked by 1 kişi

  • mmuratgungor dedi ki:

   Hayat dediğimiz, nefsini bilme,
   Ve öğrenme okulunda,
   Hocalık ne haddimize,
   Öğrenmeye, aç bir öğrenciyiz, sadece.
   Öğrenmek için, çabalar dururuz, kendimizce,
   Söylediklerimiz, sesli konuşmalarımızdır, kendi kendimizle,
   Dünden bir adım ileri atabilmişsek ne mutlu bize…

   Kulak misafiri olmuşsunuz sözlerimize,
   Ve katkı sağlamışsınız bir değişle,
   Teşekkür ederim size,
   Deyip başlayalım söze:

   Bizler daima kendi hakkımızda hayırlı olduğunu düşündüğümüz şeyi dileriz. Tabi ki bu zamana kadar yaşadıklarımızdan edindiğimiz sınırlı bilgi ile hayır olduğunu zannettiğimizi dileriz her seferinde. Gerçekten hayır olup, olmadığını da yaşamadan öğrenemeyiz zira Gaybın bilgisi sadece, Kaderi yazan Yüce Yaratan’ın bilgisinde.

   “Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır. ALLAH bilir siz bilemezsiniz..”[ Bakara / 216 ]

   Olmasını dilediğimiz her şey için öncelikle çalışıp, çabalayıp, dua edip, en sonunda tevekkül etmeliyiz. Tüm çalışma, didinme, dua ve isteklerimize rağmen olmuyorsa, olması hakkımızda hayırlı değildir diye düşünmek ve daha fazla zorlamamak gerek diye düşünüyorum. Böylece olmayacak bir şey için kendimizi üzmekten, vaktimizi heba etmekten ya da olduğunda zarar verecek bir şeyden kendimizi korumuş oluruz.

   Ondan sebep bir şeyi çok istememize rağmen olmuyorsa, o şey hakkımız da hayırlı değildir ya da daha hayırlı olan bir şey bizi beklemektedir ve fakat henüz vakti gelmemiştir. O noktaya takılmadan, yolumuza devam etmeliyiz.

   İnsan ne ederse kendine eder, iyi ya da kötü yaptığı her şey en sonun da kendisine döner. Ondan sebep başımıza gelenler ya da gelmeyenlere takılmadan, altında yatan ve Nefsini bilmek yolunda bize verilmek istenen dersi öğrenmeye çalışıp, örenip, yolumuza devam etmemiz gerekir diye düşünüyorum şiir ile de ifade etmek istediğim şey bunlardı.

   Lafı uzatmışız farkında olmadan kusura bakmayın.Ayrıntılı ifade etmeme vesile olduğunuz için bir kez daha teşekkür edip, Her şeyin en güzelini, en doğrusunu, en iyisini, en hayırlısını Allah bilir deyip, söze nokta koyalım.

   İyi ve şiirli ve gönlünüzce güzel bir gün olsun…

   Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.