Düşünmek


544148_621738974532935_1354642191_n

Ağaç eğilir yaşken,
Derlerse ki, daha küçükken,
Sana laf düşmez, büyüklerin dururken,
Onlar senin yerine düşünür,
Küçüğüm, niye düşünesin ki sen,

Düşünmek, fark etmektir,
Düşünmek farkına varmak
Ve fark yaratmaktır,
Farklı olmak, cesaret isterken,
Ayrılanı, kurt kaparken sürüden
Öğle ya, başına belamı alsın,
Niye düşünsün ki insan,
Onun yerine varken düşünen,
Ve Bir sürüye dâhilken,
Niye aykırı düşsün,
Ayrı kalsın sürüsünden,

Ne vakit düşünsün insan,
Artmıyor ki zaman, işten, güçten
Artan zamanda, TV izlemek dururken,
Kalmıyor ki kitap okumaya,
Kendini geliştirmeye,
Ve düşünmeye zaman,

Düşünmek büyük bir erdemse,
Erdem bu yüzyılda, çıkar akçe değilse,
Aç kalıp, sürünürse, düşünen,
Sallasın başını, alsın maaşını,
Niye düşünsün ki insan,

Düşünmek bilmeyi gerektirir,
Bilmek sorumluluk getirir,
Sorumluluk ağır bir yüktür,
Taşımayı bilmek gerektirir,

Boş geç dostum,
Tüm söylediklerimi bir kalem,
Bir tekerlemedir bunlar,
Düşünmemen için,
Hep bir ağızdan söylenen,
Özgür iradedir,
Ayıran insanı diğerlerinden,
Ve en büyük nimettir akıl,
Yaratandan, insana bahşedilen,
Yaratılışa, karşı gelirsin,
Düşünmeden, başkasının aklıyla,
Hareket edersen,
Kullan o muhteşem aklını,
Doğru yolu bul kendiliğinden…
Mustafa Murat Güngör
18.04.2013

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.