AÇGÖZLÜLÜK I


1530369_757350064305158_530665002_n

AÇGÖZLÜLÜK I

Bu dünyada, şu zamana kadar 43 bahar yaşadım, 43. kışın hükmü sürüyor ömrümde. Onca zaman içinde gördüm ki insanın; insana, diğer canlılara ve doğaya ettiği eziyeti, kötülüğü, acımasızlığı ve zulmü, hiçbir canlı türü; ne kendi türüne, ne başka bir türe, nede doğaya yapmıyor. Hiçbir canlı bu dünyada insan kadar açgözlü, nankör ve bencil hareket etmiyor.

Anladım ki dünyadaki çıkar kavgalarının, savaşların, kıtlığın, yoksulluğun, yolsuzluğun, rüşvetin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin; akarsuların, göllerin, denizlerin, soluduğumuz havanın, içtiğimiz suların, yediğimiz besinlerin, kirlenmesinin; dünyanın dengesinin bozulmasının, kanser gibi hastalıkların çoğalmasının, kısacası dünyanın yaşanmaz hale gelmesinin en büyük sebebi de İnsan nefsine hâkim olan AÇGÖZLÜLÜKTÜR.

Açgözlü insanlar, doymak bilmez bir dürtüyle, önlerine çıkan her şeyin, kendilerinin olduğunu sanırlar, öyle olmasını isterler, öyle olması için her yola başvururlar. Önlerine çıkan herkesi, kendileri için yaratılmış köleler gibi görüp, sömürüp dururlar ve nalıncı keseri misali hep kendilerine yontarlar.

Aç gözlüler hep kendi haklarına düşenden, daha fazlasını isterler ve istedikleri daha fazla, her zaman, başkasının hakkından gasp ettikleridir…

Söz uzadı, bıraksan daha da uzayacak, kıssadan hisse şiir’ den çıkacak…

Hey sen, aç gözlü, menfaatçi, nankör insan,
Hiç mi almadın nasibini adaletten, haktan,
Nalıncı keseri gibi hep kendine yontarsan,
Gözünü toprak doyurur, olursun yerle yeksan,

Hile ile yalan ile mala, mülke saldırırsan,
Hakkın olmayanı, gasp etmeye uğraşırsan,
Ahreti kaybedersin, kendince dünyayı kazansan,
Gözünü toprak doyurur, olursun yerle yeksan,

Unutma Hakkın Adaleti, er, geç çıkar karşına,
Çekersin cezanı hem Ahrette, hem dünyada,
Haksız yere gasp ettiğin, malın, mülkün, kariyerin,
Faydasını göremezsin, misliyle uğrarsın zarara,

Boş geç dünya malı, kalır dünyada,
Ne ekersen, biçtiğin o, olur hasatta,
Harama elini uzatma, kimsenin ah’ ını alma,
Hüzün olur hasadın, yaptığın kar kalmaz yanına,
Mustafa Murat Güngör
06.01.2014

(c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı MAKALE, ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.