SORUyorum V


2012.12.21 SORUyoru V

Be hey şaşkın
Sen sanır mısın?
Dikkatsizliğinle, bilgisizliğinle,
Bitmek, tükenmek bilmeyen,
Hırslarınla,
Canına okurken doğanın,
Sana hiç bir dönüşü,
Olmayacak, bu yaptıklarının,

Uyan artık,
Bu gaflet uykusundan,
Bir an evvel, uyan,
Doğaya verdiğin,
Her zarar, her ziyan,
Sana, çocuğuna, torununa,
Misli ile dönmektedir
Ve dönecektir her zaman,

Yeter artık kirlettiğin,
Bu güzel doğayı,
Sanayi diye saçtığın,
Bin bir türlü zehir ile
Bin bir çeşit hastalıktan,
Kırılıp, yok olup gideceksin,
Doğa intikamını mutlak,
Alacak senden,

Yetmedi mi?
Bindiğin dalı kestiğin,
Daldan düşmeden uyan,
Sar yaralarını doğanın,
Hakkıdır, her yeni doğanın,
Sağlıklı bir doğada yaşam,
Sen bu hakkı, ne hakla,
Alıyorsun elinden,

Yeter artık yeter,
Dökme arıtmadan,
Fabrika atıklarını,
Kanalizasyonları,
Derelere, göllere,
Denizlere,
Çöplerini bırakma,
Doğanın bakir göğsüne,
Radyasyon belası,
Nükleer santraller,
Senin olsun,
Endüstriyel atıklar,
Doğadan uzak olsun,

Bana iyi ve güzel insanlar,
Tertemiz bir gökyüzü,
Yemyeşil bir orman,
Masmavi bir deniz
İçilebilecek su,
Bir lokma ekmek,
Sağlıkla alabileceğim,
Nefes yeter…

Mustafa Murat GÜNGÖR
21.12.2012

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.