Umarsamak


Umursamalı insan,
Yaşadığı hayatı,
Sevdiği insanları,
İşini, eşini, ailesini.

Umursamalı ben insanım diyen,
Dünden daha iyi olabilmeyi,
İncelikleri, hoşlukları, güzellikleri.

Umursamalı ve ona göre davranmalı ki,
İnsan, taştan, bitkiden, hayvandan,
Ortaya çıksın ve anlaşılsın farkı…

Zira umursamak önemli bir eylemdir…
Büyütür, geliştirir, güzelleştirir,
Hem umursayanı,
Hemde Umursananı…
Mustafa Murat Güngör
15.05.2021

Buda bir Ahde vefa şiir’i, Cızlavet Kültür Sanat sayfası yazarlarından, Gökhan Bozkuş İsimli bir yazarın, Umursamanın tanımını yaptığı bir yazının altıda dizmiştim bu dizeleri lakin yazarın bu yazısını bulamadım, muhtemelen silmiş, silerken bizim yorumda az kalsın gümbürtüye gidiyordu, Allah’tan aynı gün Facebook’ta paylaşmışım. Neyse sağlık olsun, biz genede şiir’imizi tetikleyen yazarın adını zikretmiş olalım, yazdığı yazının linkini veremeksekte… 

Umursamak

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı AHDE VEFA içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.