Bilen Bilir


Bu şiir’imizin tetikçisi Mynewperspective ve tetikleyen paylaşımı PRÄGENDE ZITATE #76 linkini aşağıda verdim ziyaret edebilirsiniz. Bu vesile ile kendisine teşekkür eder, gönül dolusu sevgi ve selamlarımı iletirim.

Prägende Zitate #76

Hiç bir,
Yaratılmışa
Kanıtlamak için uğraşma,
Kendini.
Bu boş bir çabadan,
İbarettir.

Zira yaratılmışların,
Bizi iyi ya da kötü bilmeleri,
Ancak kendilerine sağladığımız,
Fayda ya da zarar ile ilgilidir,
Ve bu dahi gelip, geçicidir.

İşte buda
Sevgili Mevlana’nın,
Sözünde gizlidir,
”Bizi bilen bilir,
Bilmeyende kendi gibi bilir”

Yaptıklarımız fikrimizin eseridir.
Fikrimiz nedir,
Bizden yansıyan da odur.

İyiysek zaten iyiyizdir,
Elimizden iyilikten başka ne gelir.
Yaptığımız iyilik her daim,
Bizimle birlikte her yere gelir,
Dünyada elde edebileceğimiz,
En büyük servettir.

Kötüysek de,
Yaptığımız kötülük ancak kendimizedir.
Kötü kazdığı kuyuya,
Er geç kendisi düşendir.

Ve dahi iyinin de,
Kötünün de,
Karşılığını verecek,
Yaradanın takdiridir.

Ondan sebep,
İlla kanıtlamamız gerekirse kendimizi,
Kendimizi kanıtlayacamız,
BİR’ dir, TEK’ dir,
Oda bizi Yaratan,
Bizi var’ edendir…
Mustafa Murat Güngör
23.01.2021

 

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı AHDE VEFA içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Bilen Bilir

 1. mynewperspective dedi ki:

  İlham verebilmek ne kadar değerliyse, ilham alabilmekte o kadar değerlidir. İlham vereninde alanında hazinesidir. Selamlar …

  Liked by 1 kişi

  • mmuratgungor dedi ki:

   Şiir’ öyle uçarı
   Ve öyle çılgın bir çocuk’ ki,
   Bazen bir sözde,
   Bazen başka bir şiir’de,
   Bazen bir resimde,
   Bazen bir cümlede gizli.
   Denk gelip de, sobelediğinde,
   Bırakır, ayan eder kendini.
   Bir biri ardına dökülür dizelere,
   Bizlere anlatmak istedikleri…
   İlham Olana’da,
   İlhan Alana’da,
   Gönül dolusu,
   Sevgi ve selam olsun…

   Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.