Mucize


Mucize

Ah be canım kardeşim,
Nasıl olur da mucize yok diyebilirsin ki,
Mevsimler nedir peki,

Kışın ölen ağacın,
İlkbaharda giyinip,
Yeşil ve çiçekli, elbisesini,
Yazın, sana sulu, tatlı,
Çeşit, çeşit, meyveler vermesi,
Sonbaharda, soyunup,
Sararmış ve eski giysilerini,
Kışın, çıplak bir ölüme dalışı,
Ve her sene bunu aynı vakitte,
Sana tekrar, tekrar yaşatması,                                                                                                             Mucize değil mi ?

Ya bir can’ın, içinde,
Gelişip, gizliden, gizliye,
Dokuz ay on günde,
Dünyaya, başka bir canın, gelişi,

Ya da bir sinek kuşunun uçmak için saniyede,
Seksen kez kanat çırpması,

Ya göçmen kuşların,
Her sene aynı vakitte, gidip,
Aynı güzergâhlardan, geçip,
Aynı zamanda, geri dönmesi,

Ya da kurumuş bir tohumun,
Ölü misali, toprağa gömülmesi,
Ve ondan, yeniden,
Aslına uygun bir nebatın çıkması,

Tomurcuk bir gülün,
Açıp, sana en güzel renkleri ve kokusuyla,
Gonca, gonca, gülümsemesi,

Bu ve bunlar gibi,
Birçok mucize sana gösterirken kendini,
Nasıl olurda, mucize yok, diyebilirsin ki,

Aslında tüm mucize,
Senin bakışında gizli,

Bakışında ki görüşte,

Ve o görüş de,
Önüne serili,
Koyu, karanlık perdeleri,
Aralayıp, gönül gözüyle,
Bakıp, görebilmende,

Ya her şeydeki mucizeyi görür,
Mucize bir hayat yaşarsın,
Ya da hiç bir şey mucize değilmiş gibi,
Gözlerini ve gönlünü kaparsın…
Mustafa Murat Güngör
28.05.2016

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı ŞİİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.