OKU


oku

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.
1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2. O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.
3. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir.
4. O Rab ki kalemle (yazmayı) öğretti.
5. İnsana bilmediğini O öğretti.

Okumayı, öğrenmeyi, gelişmeyi, olgun ve Kamil insan mertebesine ulaşmayı emreden, yüce, güzel, en son ve Hak dinin mensupları olarak, Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetinde emredildiği üzere OKU’ malıyız. Sonraki ayetinde kalemle YAZMAYI öğrenenler, okuyup öğrendiklerini diğer insanlara da anlatarak onları da aydınlatmalı ve onları da okuma-yazmaya yönlendirerek Cehaletin sonunu getirmelidir.

Bu gün Orta doğudaki Müslüman ülkelerde, insanların bir birlerini acımasızca katletmeleri, Kardeşin kardeşi, Müslümanın, Müslümanı gözünü kırpmadan öldürmesi, cehaletin had safhada olduğunun en acı göstergesidir.

İslam dini gibi, hoşgörülü, sevgi dolu ve merhametli bir dinin,
Tüm yaratılmışları, Yaratandan ötürü sevmeyi,
Masum bir insanı öldürenin tüm insanlığı öldürmüş gibi olacağını
Anlatan bir dini, kendi amellerine alet edenler, unutmasınlar ki Allah’ın gazabı onların üzerine yağacaktır. Bu yaptıklarının cezasını ölmeden bu âlemde, öldükten sonrada Cehennemde çekeceklerdir.

Okuyunuz lütfen. Bu güzel dinin temeli, Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim-i. Yüce Allah, aklı ve özgür iradeyi okusunlar, akıllarını kullansınlar ve doğru yolu bulsunlar diye sadece biz insanlara verdi. İnsanları yeryüzünün halifesi olarak yarattı, Ona yaraşır kullar olabilmek için, iyiyi, güzeli, doğruyu, sevgiyi, aşkı bulabilmek için Okuyalım, başkalarının bizim yerimize okumasına ve kendi kafalarına göre bizleri yönlendirmelerine müsaade etmeyelim.

Yüce Allah, varlıkların en üstünü ve yeryüzünün halifesi olarak yarattığı insana akıl, irade, düşünme, anlama, yazma, konuşma ve benzeri yetenekler vermiş, yeryüzünde ve göklerde bulunan bütün varlıkları hizmetine sunmuştur. Allah’ın verdiği aklı ve özgür iradeyi kullanalım. Başkalarının kullanımına bırakmayalım, yoksa Yüce Allah onun hesabını da bize soracaktır…
Mustafa Murat Güngör
26.06.2015

About mmuratgungor

Bir biri ardına, devrilen her yıl, insandan, bir şeyler alıp, götürürken, birçok şeyleri de getirip, koyar ömür heybesine. Kaybettiklerimiz uğruna, kazandığımız ve ileriki yaşantımızda, bize fayda sağlayacak her şey TECRÜBEDİR. Her dert, her sıkıntı, her üzüntü, her kayıp, hayatın bize bir şeyler katma, bir şeyler anlatma çabasıdır. Bu çabaya kızarak, kırılarak, küserek, kendi kabuğumuza çekilerek değil, sebebini sorgulayarak, eksikliklerimizi gidererek, fazlalıklarımızı törpüleyerek ve bir daha aynı duruma düşmemek için, evvelce attığımız yanlış adımları, tekrarlamaktan vazgeçerek, hayata verdiğimiz her cevap TECRÜBEDİR… TECRÜBE acıdır ve aynı zamanda paha biçilmezdir zira onu kazanabilmek adına, bir şeyi kaybetmek, bir şeyden vazgeçmek, bir derde katlanmak, bir sıkıntıyı aşmak, kısacası büyük bir bedel ödemek zorundayızdır. Ve zamanla tecrübelerimiz arttıkça, hayatı ve karşımıza çıkarttığı, insanları, olayları ve durumları, daha iyi anlayıp, perde arkasındakileri daha iyi görmeye başlarız… Yeter ki hayatın bizi olgunlaştırmak, kendimize getirmek, dünyaya geliş amacımızı bize hatırlatmak için karşımıza çıkardıklarına, İyi, kötü, hoş, nahoş, demeden, hoş geldin deyip, buyur edebilelim başköşeye ve yaşamış olduğumuz her şeye sevgiyle şükredebilelim… Bu günüme gelmemde, bu günkü ben olmamda, hayatımda kazandığım ve boncuk, boncuk, TECRÜBE tespihime eklediğim, her bir tecrübede, emeği geçen tüm güzel canlara, sevgili aileme, akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, hayatımın her hangi bir diliminde, yolumuzun kesiştiği güzel yürekli, güzel insanlara, çok teşekkür ediyorum. Hayatıma kattıklarınız için teşekkürler, Bana yaşattıklarınız için teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım, sağ olun, var olun… Her dem sevgi, dostluk ve muhabbetle… Mustafa Murat Güngör 23.05.2014 (c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazı MAKALE içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.